Events

2007 National Specialty Results – Phoenix, AZ

CONFORMATION - Judge Nancy Coombs

DOGS

6–9 months
1. Pyrview Solan Warrior King – Sandy Dyment
2. Joker's From Here to Pompier – Angela Meroshnekoff

9–12 months
1. Rivergroves Look Who's Talking – Robin & William Comer
2. Framboise Battle of Jerico – Brynne Livingston & Philip Livingston
3. Aneto Evangelist – Joseph Y Maryann Gentzel
4. Catalan D'Artagnan – Christine Hanks & Maurice Hanks

12–18 months
1. Talismon Patron Les Enfants d'Aneto – Joseph & Maryann Gentzel & Dale Daugherty

Bred by Exhibitor Dog
1. Framboise Watch out for that Tree – Peggy Watson
2. Sunburst Klondike White Gold – Ann Corson & MaryAnn Kenniger
3. Charbono Chapters Dixon Hill – Leroy Atwood & Tamara Green
4. Pyrsrus Deam out of the Blue – Kristin & Roland Trinka

American Bred Dog
1. Shadee Hills Casino Royale – Sally D Grimes
2. Tip'n Chip's Clipper Young America – Tali Mahanor & Judith Cooper

Open Dog
1. Bousy Rouge Rivergroves Roman – Gail and Roger Tuepker

Winners Dog : Bousy Rouge Rivergroves Roman
Reserve Winners Dog: Pyrview Solan Warrior King

Veteran Dogs 7-8 yr.
1. Snowfire's Happy Hawkins – Sandra Adams
2. Ch. Sunburst's Dust Storm – Gregg & MaryAnn Kenniger

9–12 mos Puppy Btich
1. Rivergroves La Vita Nuova – Karen & Kelly Petrovich
2. Framboise Broohana – Peggy Watson & Tami Green
3. Framboise Bonita Bleu – Allison & Tim Madigan

12-18 mos puppy bitches
1. Pyrsrus Californa Dreamin – Kristina & Roland Trinka
2. Pyr Have Somewhere in Time – Ellen Vanden Avond & Mary Lu Vanden Avond
3. Starmounts High Sierra Breeder/Owner: Pamela Buttler

Bred By Exhibitor Bitch
1. Navare's Fanning the Flames – Vic & Joan Stewart-Ruiz
2. Starmounts Pyrpressure Miracles Happen – Pamela Butler
3. Shadee Hills Perseverance – Kathy Liles
4. Framboise Armed and Fabulous – Peggy Watson

American Bred Bitch
1. Valle D'Aspe Sharaz – Pamela Butler

Open Bitches
1. Rivergroves I'm A Sweetheart – Thomas Cottler & Trudy Cottler
2. Karolaska Back to the Future – Carol A. Beck
3. Pyr Haven's Frost Moon – Ellen Vanden Avond & David Osborn
4. Euzkotar Magiqueat Catalan – Nancy Carr and Linda Weisser

Winners Bitch : Navare's Fanning the Flames
Reserve Winners Bitch: Pyrsrus California Dreamin

Veteran Bitch 78 yr.
1. Kingsworthy Apple – Stacey King
2. Ch. Stonybrook Jingle Bellzz Rock – Jeff & Juli Tompkins
3. Ch. Snowfire Pompier Ghostrider – Angela & Stephen Meroshnekoff & Sandra Adams
4. Ch. Pyr Haven Jelly's Last Jam – Mary Lu Vanden Avond

Best of Breed: Ch. Rivergroves When Stars Go Blu
Best of Winners: Navare's Fanning the Flames
Best of Opposite: Ch. Honor's Promise of Glory

Awards of Merit
Ch. Rivergroves Star of India
Bousy Rouge Rivergroves Roman
Ch. Calurian Ailo Mountain Sage RN

Best Bred by Exhibitor: Navare's Fanning the Flames

Best Veteran: Ch. Pyr Haven Jelly's Last Jam

Stud Dog: Ch. Sunburst's Dust Storm
Brood Bitch: Ch. Stonybrook Jimgle Bellzz Rock

Best Junior Handler: Ch. Pyrpressure L'Indepencence, Jr Handler: Jonathan Johnson


FUTURITY – Judge Kim Lasley

15–18 mos. Dog
1. Talsmon Patron Les Enfants d' Aneto – Joe Gentzel and Dale Daugherty

15–18 mos. Bitch
1. Pompier Snowfire Rainbow – Sandra Adams

Best in Futurity: Pompier Snowfire Rainbow
BOS to Best in Futurity: Talismon Patron Les Enfants d' Aneto


PUPPY & VETERAN SWEEPSTAKES – Judge Karen Justin

PUPPY SWEEPSTAKES

6–9 mos. Puppy Dog
1. Pyrview Solan Warrior King – Sandy Dyment
2. Joker's From Here to Pompier – Angela Merosknekoff

9–12 mos. Puppy Dog
1. Charbono-Chapters Dixon Hill – Leroy Atwood and Tamara Green
2. Rivergroves Look Who's Talking – Robin & William Comer
3. Framboise Battle of Jerico – Brynne Livingston & Phillip Livingston
4. Catalan D'Artagnan – Nancy Carr, Christine Hanks & Maurice Hanks

12–18 mos Puppy Dog
1. Bousy Rouge Rivergroves Roman – Gail and Roger Tuepker
2. Framboise Watch out for that Tree – Peggy Watson
3. Talismon Patron Les Enfants d'Aneto – Joseph & MaryAnn Gentzel and Dale Daugherty
4. Shadee Hills Casino Royale – Sally D. Grimes

9–12 mos. Puppy Bitch
1. Starmounts Pyrpressure Miracles Happen – Pamela Butler
2. Starmount JE-Suis Pyrpressure – Glenn & Merry Johnson
3. Starmount Ne De Pyrpressure – Glenn & Merry Johnson & Jonathan Johnson
4. Framboise Broohaha – Peggy Watson & Tami Green

12–18 mos Puppy Bitch
1. Pyr Haven Somewhere in Time – Ellen Vanden Avond & Mary Lu Vanden Avond
2. Framboise Armed and Fabulous – Peggy Watson
3. Starmounts High Sierra – Pam Butler
4. Pyrsrus California Dreamin – Kristina & Roland Trinka

Best in Puppy Sweepstakes:
Starmounts Pyrpressure Miracles Happen
BOS to Best In Puppy Sweepstakes: Pyrview Solan Warrior King

VETERAN SWEEPSTAKES

7–8 yr. dog
1. Sunburst's Dust Storm – Gregg & MaryAnn Kenniger
2. Snowfire's Happy Hawkins – Sandra Adams

9–10 yr. dog
1. Sunburst Samuel of Loughlin – Geneva Pellerito & MaryAnn Kenniger
2. Ch. Sunburst's Angelic Prince – Gregg & MaryAnn Kenniger

7–8 yr. bitch
1. Ch. Stonybrook Jingle Bellzz Rock – Jeff & Juli Tompkins
2. Pyr Haven's Frost Moon – Ellen Vanden Avond & David Osborn
3. Ch. Sunburst Muddoner Phacenpaaz – Mary Ann Kenniger
4. Ch. Tip 'N Chips Premonition – Karla Smith & Laurie Gottschalk

9–10 yr. bitch
1. Ch. Pyr Haven Jelly's Last Jam – Mary Lu Vanden Avond

Best in Veteran Sweepstakes: Ch. Pyr Haven Jelly's Last Jam
Reserve Best in Veteran Sweepstakes: Ch. Stonybrook Jimgle Bellzz Rock


DRAFT DOG QUALIFIERS
Ch. Framboise Holy Moses – Peggy Watson
Ch. Calurian Allo Mountain Sage RN – Nancy Wood Taber

RALLY QUALIFIERS
Ch. Calurian Ailo Mountain Sage RN
Journey Home Sakari – Angela Holland