Events

2008 National Specialty Results – Westlake, OH

CONFORMATION – Judge Keith Savage

DOGS

6–9 months (8)
1. Impyrial's Love Struck Romeo – Karen Justin & Victoria Coffman
2. Rivergrove Spyglass Ridge of Eventide – Lisa Cillo & Jean Boyd
3. Valle D'Aspe Made of Steel – Chea Michaels
4. PyrCountry's Because He Can of PyrPlay – Debbie & Lance Hibbard & David & Darla Daugherty

9–12 months (3)
1. Pic Danie Broadway Boogiewoogie – Janet L. Waitz & Nicole Sharpe
2. Pyrtection Ruckus Manhattan – Nicole Sharpe & Janet Waitz
3. Dax De La Brise – Patricia Princehouse & Brenda Zink

12–18 months (11)
1. Talisman's The Best is Yet to Come – Dale Dougherty
2. Tip'N Chip's Pride And Prejudice – Judith G. Cooper & Michael D. Costa
3. Summerhill's Tex O'MonTique – Deanna J. Nalon
4. Monark Playing Foots – Maxim Hudon & Sarina Simard

Bred by Exhibitor (11)
1. Oneida 's White Shadow – Brigitte Doxtator & Agella Aleksa
2. Shadee Hill Diamond in the Rough – Kathy Liles & Lee Goertz
3. Sanchor's Keeper of the Legend – Susan M. Tochor
4. Pyrfection Jamie Wyeth – Janet Weymouth

American Bred (6)
1. Majesta's Louie Duval – Faye Ragland & Reina Perez
2. Impyrial's Super Hero – Karen Justin & Victoria Coffman
3. Valle D'Aspe Antinor I Solala – David P. Smith & David P. Smith
4. Tip'N Chip's Clipper Young America – Tali Mahanor & Ms. Judith G. Cooper

Open (13)
1. Pyrview Solan Warrior King – Sandy Dyment
2. Patorama Tug of War – Ron Ward & Carol Wart
3. Summerhill's Creekland B. Boy – Bailey D. Williams
4. LaBrise Rodger Marten – Sara Morrison & Patricia Princehouse

Winners Dog : Pyrview Solan Warrior King
Reserve Winners Dog: Patorama Tug of War

BITCHES

6–9 months (10)
1. Impyrial's Power of Two – Karen Justin & Victoria Coffman
2. Pyr D'Lyte's Look Who's Talking – Michele M. Miller
3. Pyr D'Lyte's Here Comes Trouble – Michele M. Miller
4. PyrCountry's All-American Girl of PyrPlay – David & Darla Daugherty & Deborah & Lance Hibberd

9–12 months (8)
1. Regalia Lookin for Sum Hotsuf – Ambre Foley & Sariena-Jo Foley
2. Thimble Farm Dieudonne Eclipse – Peter W. Rains & Valerie Davis
3. La Brise Sophia Mia – Patricia Princehouse
4. La Brise Joie de Fleurs – Patricia Princehouse

12–18 months (8)
1. Mistry Odina Islanzadi's Arya – Kim Lasley & Joan Laguna & Krysta & Deanna Lasley
2. Rivergroves Dancing with the Stars – Cynthia Miccio & Gail Tuepker & Jean Boyd
3. Patorama Crème Brulee – Patricia A. Ramapuram
4. J & R Rancho's Glamour Girl – Roberta G. Faulk

Bred by Exhibitor (7)
1. Valle D'Aspe Souffle Du Passe – Chea Michaels
2. Grandjour Cherchez La Femme – Michael J. Jourdan
3. Oneida 's Medicine Maiden – Brigitte Doxtator & Angela Aleksa
4. Monark Lila's Wine – Maxim Hudon & Sabrina Simard

American Bred (8)
1. En Vogue Strike A Pose – David A. Osborn & Ellen E. Vanden Avond
2. LaBrise Fleur de Lys – Patricia Princehouse
3. Luthien's Promise of Patorama – Jacqueline K. Wood
4. Mistry Odina Arwen at Colgney – Aaron Lynn & Brenda Lynn & Kim Lasley

Open (11)
1. Pyrview's Mama Mia – Sandy Dyment
2. Framboise Summer Storm – Florence Laicher
3. Charbonneau's Seraphin – Michele M. Miller & Tamra K. Green
4. Alaska Du Mas de la Valliere – Janet L. Ingram & Joan Ziehl

Winners Bitch : Pyrview's Mama Mia
Reserve Winners Bitch: Framboise Summer Storm

Veteran Dogs 7 & 8 years (5)
1. CH Cosimo De La Brise – Patricia Princehouse & Heather Princehouse
2. CH Impyrial's Shot Thru T'Heart – Karen Justin & Victoria Coffman
3. CH Pyrfection Honore Daumier – Janet Weymouth & Nicole Sharpe
4. Wyndhamhill's Wild Magician CD RN TD1 – Judith Skorup

Veteran Dogs 9 & 10 years (4)
1. CH Pyrfection Zvonimir Mahanovic – Robert Young & Cheryl Young
2. CH Black Hut Casey – Joyce Brady
3. CH En Vogue's Front Page News – Mrs. Barbara Dillon & Brendan Dillon & Kathleen McCue
4. CH Hallelujah He's Our Malachi – Mary K. McGuire & Jim McGuire

Veteran Bitches 7 & 8 years (8)
1. Selected winner ineligible per AKC
2. CH Tip'N Chip's My Pride and Joy – M. Bankus & L. Gottschalk & B. Jenkins & M. F. Lewis
3. Majesta's French Monet – Patricia Princehouse & Faye Ragland
4. Pyrview Put on the Red Light – Danna Smolin & Cynthia Miccio

Veteran Bitches 9 & 10 years (4)
1. Rivergroves Portrait of Pyrview – Cynthia A Lentz & Jean Boyd
2. CH Andorre Pure Poetry – Bonnie Stout Bestoso
3. Devoir Roxmar Penthouse Mate – Carol S. Langdon
4. CH Whitehope Wizard's Magic Girl CD RE – Erina D. & Richard W. Fitzgerald

Veteran Bitches 11 yrs & over (2)
1. CH Pyrview Whiter Shade of Pale – Danna Smolin & Cynthia Miccio
2. CH Tip'N Chip's La Femme Nikita – Brenda Thompkins-Weiss

Best of Breed 52 in competition: 30D, 15B, 2VD, 3VB, WD, WB.
Best of Breed:
CH Rivergroves Trump This – Noria & Clayton Shield & Jean Boyd
Best of Winners: Pyrview Solan Warrior King
Best of Opposite: CH Rivergroves She's All That – Jean Boyd & Lisa Cillo

Awards of Merit :
CH Impyrial's Love, American Style – A. Kiell-Green & F. Mascuch & K. Justin & V. Coffman
CH Rivergroves Goode-Dea – Jean A. Boyd & McKee Cox
CH PyrCountry's Big Time – David & Darla Daugherty
Oneida's Moonlight Warrior – Brigitte Doxtator & Angella Aleksa
CH Tip'N Chip's Epic of Romanesca – Marcy Bankus & Judith A. Roman-Royer

Stud Dog (8)
1. CH Tip'N Chip's Spirit of Thornhill CDX RAE – Susan Tucker
2. CH Maranatha Nicholas Nickleby – Nancy H. Coombs & Whitney J. Coombs
3. CH Mistry Odina My Man Tate – Maryann Kenniger & Gregg Kenniger & Kim Lasley
4. CH Pyrpresure Victorious Star'mt – Pamelay D. Butler & Dwain D. Butler

Brood Bitch (1)
1. CH Rivergroves Nautika Fleurdunor – Garrison Lewis

Brace Class (4)
1. La Brise Sophia Mia & La Brise Fleur de Lys – Patricia Princehouse
2. Starmounts Sirius Contender & Starmounts Northern Star – Pamelay D. Butler
3. Pyrpressure Rouge Blanc Et Bleu & Pypressure Faucon De Greai – Glenn & Merry & Jonathan Johnson
4. Shadee Hill Keeper of the Treasure & Sugarfoot's Shadeehill Shine On – Kathy Liles

Best Bred By Exhibitor: Valle D'Aspe Souffle Du Passe
Best Veteran: Selected winner ineligible per AKC


JR SHOWMANSHIP – Judge Carrie Stuart-Parks

Novice Junior:
1. Starmounts My Sierra – Handler – Mitcheal Butler

Open Intermediate :
1. CH Pyr Haven All in the Family – Handler – Stephanie VanLanen
2. CH Tip'N Chip's Maid of Honor – Handler – Eamon Eillon

Open Senior:
1. Framboise Apollo – Handler – Aliana Crane

Best Jr. Handler – Stephanie VanLanen


FUTURITY - Judge Valerie Seeley

6–9 months Puppy Dogs (4)
1. PyrCountry's Because He Can of PyrPlay – Debbie & Lance Hibberd & David & Darla Daugherty
2. Pyrplay's Prycountry Boadway Bound – Deborah & Lance Hibberd & Darla & David Daugherty
3. Impyrial's Love Struck Romeo – Karen Justin & Victoria Coffman
4. Shadee Hill Keeper of the Treasurer – Ilene Agosto & Rick Agosto & Kathy Liles

12–15 months Puppy Dogs (3)
1. Dieudonne William of Orange – Nicole Sharpe & K. A. Simons & P. J. Midgorden
2. Talisman's The Best is Yet to Come – Dale Dougherty
3. Talisman Bourbon Street Blues – Randi Pease & Dale Dougherty

15–18 months Puppy Dogs (4)
1. Marais Northern Tycoon – Barbara Berkesch
2. Valle D'Aspe Deluge De'Couleur – Chea Michaels & Jo Stubbs
3. Marais Tearin' It Up En Vogue – Barbara Berkesch & Mrs. Barbara Dillon
4. Valle D'Aspe Scandalous Affair RN – Jo Lynn Stubbs & Chea Michaels

6–9 months Puppy Bitches (6)
1. PyrCountry's All-American Girl of PyrPlay – David & Darla Daugherty & Debbie & Lance Hibberd
2. Impyrial's Power of Two – Karen Justin & Victoria Coffman
3. Chapters The Devil's Due – Leroy W & Susan L. Atwood
4. Impyrial's Powder Puff – Karen Justin & Victoria Coffman

Best in Futurity - PyrCountry's Because He Can of PyrPlay
BOS in Futurity -
PyrCountry's All-American Girl of PyrPlay


PUPPY SWEEPSTAKES - Judge Michael Floyd

6–9 months Puppy Dogs (9)
1. Rivergrove Spyglass Ridge of Eventide – Lisa Cillo & Jean Boyd
2. Impyrial's Love Struck Romeo – Karen Justin & Victoria Coffman
3. Valle D'Aspe Made of Steel – Chea Michaels
4. Pyrpressure Faucon de Greai – Glenn & Merry & Jonathan Johnson

9–12 months Puppy Dogs (3)
1. Pyrtection Ruckus Manhattan – Nicole Sharpe & Janet Waitz
2. Pic Danie Broadway Boogiewoogie – Janet L. Waitz & Nicole Sharpe
3. Tycoon Mount Pinetubo Mystic – Saturnino A. Caluducan

12–15 months Dogs (3)
1. Monark Playing Foots – Maxim Mudon & Sabrina Simard
2. Talisman's The Best is Yet to Come – Dale Dougherty
3. Ventana Abbeyroads Day Tripper – Tina Duncan

15–18 months Dogs (9)
1. Valle D'Aspe Deluge De'Couleur – Chea Michaels & Jo Stubbs
2. Mistry Odina's Brom of Teirm – Kim Lasley & Joan Laguna & Krysta & Deanna Lasley
3. Tip'N Chip's Pride and Prejudice – Judith G. Cooper & Michael D. Costa
4. Valle D'Aspe Scandalous Affair RN – Jo Lynn Stubbs & Chea Michaels

6–9 months Puppy Bitches (11)
1. Impyrial's Power of Two – Karen Justin & Victoria Coffman
2. Chapters the Devil's Due – Leroy W. & Susan L. Atwood
3. Pyr D'Lyte's Look Who's Talking – Michele M. Miller
4. Pyr D'Lyte's Here Comes Trouble – Mickele M. Miller

9–12 months Puppy Bitches (9)
1. Thimble Farm Dieudonne Eclipse – Peter W. Rains & Valerie Davis
2. La Brise Sophia Mia – Patricia Princehouse
3. Regalia Lookin for Sum Hotsuf – Ambre Foley & Sariena-Jo Foley
4. La Brise Fleur de Lys – Patricia Princehouse

12–15 months Bitches (4)
1. Rivergroves Dancing with the Stars – Cynthia Miccio & Gail Tuepker & Jean Boyd
2. Patorama Page Three Girl – Patricia A. Ramapuram
3. Patorama Crème Brulee – Patricia A. Ramapuram
4. J & R Rancho's Glamour Girl – Roberta G. Faulk

15–18 months Bitches (5)
1. Mistry Odina Islanzadi's Arya – Kim Lasley & Joan Laguna & Krysta & Deanna Lasley
2. Valle D'Aspe Souffle du Passe – Chea Michaels
3. Maranatha Be Dazzled – Nancy H. Coombs & Whitney J. Coombs
4. Tip'N Chip's Magnum on Ice – J. G. Cooper & M. D. Costa & M. Bankus & L Gottschalk

Best in (Puppy) Sweepstakes - Rivergrove Spyglass Ridge of Eventide
BOS in (Puppy) Sweepstakes
- Impyrial's Power of Two


VETERAN SWEEPSTAKES - Judge Betty Wade-Warmack

Dogs 7 & 8 years (6)
1. CH Pyrfection Honore Daumier – Janet Weymouth & Nicole Sharpe
2. CH Pyrview Is That Your Final Answer – Cynthia Miccio & Christopher A. Miccio
3. CH Impyrial's Shot Thru T'Heart – Karen Justin & Victoria Coffman
4. CH Cosimo De La Brise – Patricia Princehouse & Heather Princehouse

Dogs 9 & 10 years (4)
1. CH Pyrfection Zvonimir Mihanovic – Robert Young & Cheryl Young
2. CH En Vogue's Front Page News – Mrs. Barbara Dillon & Brendan Dillon & Kathleen McCue
3. Ch. Black Hut Casey – Joyce Brady
4. CH Hallelujah He's Our Malachi – Mary K. McGuire & Jim McGuire

Bitches 7 & 8 years (6)
1. Kingsworthy Apple Saucy – Stacey King
2. Pyrview Put on the Red Light – Danna Smolin & Cynthia Miccio
3. Majesta's French Monet – Patricia Princehouse & Faye Ragland
4. CH Tip'N Chip's My Pride and Joy – M. Bankus & L. Gottschalk & B. Jenkins & M. F. Lewis

Bitches 9 & 10 years (4)
1. Rivergroves Portrait of Pyrview – Cynthia A. Lentz & Jean Boyd
2. CH Andorre Pure Poetry – Bonnie Stout Bestoso
3. CH Whitehope Wizard's Magic Girl – Erina D. & Richard W. Fitzgerald
4. Devoir Roxmar Penthouse Mate – Carol S. Langdon

Bitches 11 years & over (2)
1. CH Pyrview Whiter Shade of Pale – Danna Smolin & Cynthia Miccio
2. CH Tip'N Chip's La Femme Nikkita – Brenda Thompkins-Weiss

Best in Veteran Sweepstakes – CH Pyrfection Honore Daumier
Reserve to Best in Veteran Sweepstakes –
Rivergroves Portrait of Pyrview


OBEDIENCE & RALLY – Judge Linda McDonald

Novice Class B:
1. China Lace – Jeanne-Anne Polichetti

Open Class B:
1. Mistral Sentimental Journey CDX RE – Carolyn Epperson & Arthur Epperson & Christine Hodel

Highest Scoring in Reg. Obedience Classes - China Lace with a score of 187½

Obedience Brace Class:
1. China Lace & Blitz CDX RAE – Jeanne-Anne Polichetti
2. Wyndhamhill's Wild Magician CD RN TDI & Oneida's Magic Marker RN TDI – Judith Skorup

Rally Novice A:
1. Bear Trax Madison – June Roberts

Rally Novice B:
1. CH Rivergroves Dom Perignon CD, RN – Amy L. Stonehouse & Jean Boyd
2. Thorn Hill Tea for Two – Susan Tucker
3. China Lace – Jeanne-Anne Polichetti
4. Tip'N Chip's What A Attitude – Carolyn Epperson & Arthur Epperson

Rally Advanced B:
1. Wyndhamhill's Wild Magician CD RN TDI – Judith Skorup

Rally Excellent A:
1. CH Rivergroves Social Butterfly RA NAP NJP – Betsy Gartland & Jean Boyd & Marcia J. Stewart


DRAFT DOG – Judges Steve Likevich & Sue Sanvido
No dogs qualified