Events

2009 National Specialty Results – Santa Barbara, CA

CONFORMATION – Judge Jean Pero

DOGS

6–9 months (4)
1. Pyrheavens Big Mac – Greg Rudesill
2. R Pyr Whats Up Doc! – Terrie Strom & Terry M. Denney-Combs
3. R Pyr The Main Event of Sho Mor – Arlene Wyscarver & Terrie Strom
4. R. Pyr Euzkalzale Apache Sage! – Terry M. Denney-Combs & Terrie Strom

9–12 months (6)
1. Cuvees St. James's Gate – Moya Courtenay Lateer & Jeffrey Lateer
2. Pyrsrus Dante's Ring of Fire – Pat Sullivan, Steven Madison, Kristina & Roland Trinka
3. Euskaldun's Dom Perignon – Christine Palmer-Persen & Steve Axlerod
4. Cuvee's Whine Garden First Crush – Moya Courtenay & Jeffrey Lateer

12–18 months (8)
1. Rivergroves Smackwater Jack – Richard & Joanne Bergen & Jean Boyd
2. Mistry Odina Eragon of Carvahall – Kim Lasley, Joan Laguna & Krysta & Deanna Lasley
3. Charterelle's Easy Rider – Terrie Strom & Carol Beck
4. Rivergroves Staking My Claim – John Payne & Audra Harman-Payne

Bred By Exhbitor (9)
1. Pyrheavens Scruff and Ready – Greg Rudesill
2. Shadee Hills Simple Pleasures – Kathy & Frank Liles
3. Framboise Watch Out for That Tree! – Patty Conit & Peggy Watson
4. Starmount Hi Noon at Prairesong -- Pamela D. Butler & Patricia Stevenson

American Bred (2)
1. Le Dragon D'Eau De La Framboise – Nancy & Michael Cristillo
2. Rivergroves Professor Jones – Marcella Vincente, John Payne, Audra Harman-Payne & Jean Boyd

Open (4)
1. Shadee Hill Diamond in the Rough – Kathy Liles & Lee Goertz
2. Rivergroves Close to You Mogul – Rita Wachhorst
3. Palin's Majestic Moment – Linda & Pat McInturff
4. Revere 's Murphy Bear O Aljen – Yvonne Clements

Winners Dog – Pryheavens Scruff and Ready
Reserve Winners – Shadee Hills Simple Pleasures

BITCHES

6–9 months (3)
1. Shadee Hill Love for Life – Kathy Liles
2. Star Mount Ventana Rikke – Anna Marie Rossi
3. Starmounts Crystal Snowflakes – Pamela D. Butler

9–12 months (5)
1. Kaskadian's Pyrsrus Lexus – Michael F. Floyd
2. Pyrsrus Moonlight Traveler – Kristina & Roland Trinka
3. Cuvee's Estate Grown Claret – Moya Courtenay Lateer
4. Euzkalzales Miyabi – Terry Denney-Combs

12–18 months (4)
1. Rivergroves A Walk In The Cloubs – Mark & Penny Wadsworth & Jean Boyd
2. Sunburst's Carefree – Pam & Jim Tobin & MaryAnn & Gregg Kenniger
3. Mistry Odina Surfer Girl – Janet Magnani & Kim Lasley
4. R Pyr White Chocolate of Sho Mor – Arlene Wyscarver & Terrie Strom

Bred By Exhibitor (5)
1. Pyrheavens Anabelle's Legacy – Greg Rudesill, Terry Rudesill & Susan Moll
2. Palin's Silver Spring – Linda & Pat McInturff
3. Navare's Ophelia – Tom Maxon & Vic Ruiz
4. Pyrsrus Beyond My Wildest Dreams – Kristina & Roland Trinka

American Bred (1)
1. Mistry Odina Nasuada of Barden – Mary Fodness & Kim Lasley

Open (3)
1. PRHeavens Powder Puff – Greg Rudesill
2. Impyrial's Moonbeams & Sweet Dreams – Dottie & Jeff Johnson
3. Euskaldun's Gozo-Gozo Éclair – Christine Palmer-Persen & Steve Axelrod

Winner's Bitch – Kaskadian's Pyrsrus Lexus
Reserve Winners Bitch – Shadee Hill Love for Life

Veteran Dog – 7–8 years (2)
1. CH Impyrial's Love American Style – Amy Kiell-Green, F & C Mascuch & K. Justin & V. Coffman
2. CH. Antares Grand Slam Mont Soleil – Dottie & Jeffrey Johnson

Veteran Bitch 7– 8 years (2)
1. CH Sunburst Sabrina's Victory – Vic & Joan Stewart Ruiz
2. CH Reveres Angee Baby Bear – Yvonne Clements & Laurel Cain Denk DVM & Marc Denk

Veteran Bitch 9–10 years (1)
1. CH Euskaldun's Zango Haundi – Christine Palmer-Persen & Steven Axelrod

Veteran Bitch 11 + years (1)
1. Shadowrun Belle of Shandon – Dona & Steve Anderson

Best of Breed 19 in competition 8D, 5B, 1VD, 3VB, WD, WB
Best of Breed – CH Rivergroves Trump This – Norina D. Shields, Clayton Shields & Jean Boyd
Best of Winners – Pyrheavens Scruff and Ready
Best of Opposite Sex – CH Rivergroves Sge's All that – Jean Boyd & Lisa Cillo

Award of Merit – CH. Impyrial's Love American Style

Best Bred By Exhibitor – Pyrheavens Scruff and Ready

Best Veteran – CH. Impyrial's Love American Style

Brood Bitch (1)
1. Pyrsrus Beyond My Wildest Dreams – Kristina & Roland Trinka

Brace (3)
1. CH Pyr To Kill A Mocking Bird, CGC , VA & Charterelle's Easy Rider – Terrie & Chris Strom & Carol Beck
1. Pyrsrus Beyond My Wildest Dreams & Pyrsrus Dream Out of The Blue – Kristina & Roland Trinka
3. Euskaldun's Don Perignon & Euskaldun's Diamonds and Lace – Christine Palmer-Persen and Steve Axelrod .

JUNIOR SHOWMANSHIP

Novice Junior (2)
1. Wyndhamhill's Stole My Heart – Handler, Gunnar Kozel
2. Starmounts Crystal Snowflakes – Handler, Mitcheal Butler

Open Junior (1)
1. Starmount Hi Noon At Prairesong – Handler, Abbygail Chrysler

Best Junior Handler – Abbygail Chrysler


FUTURITY – Judge Janet Ingram

9–12 month dogs (4)
1. Euskaldun's Dom Perignon – Christine Palmer-Persen & Steve Axelrod
2. Pyrsrus Blew By You – Dottie & Jeff Johnson & Kristina & Roland Trinka
3. Pyrsrus Dante's Ring of Fire – Pat Sullivan, Steven Madison, Kristina & Roland Trinka
4. Guardenia's Basque To Sunshine of Impyrial – Inga Thompson & Karen Justin

12–15 month dogs (3)
1. Rivergroves Smackwater Jack – Richard & Joanne Bergen & Jean Boyd
2. Rivergroves Professor Jones – Marcella Vincente, John Payne & Audra Harman-Payne & Jean Boyd
3. Sunburst's Rio Rico – Susan Schafer

15+ month dogs (1)
1. Rivergroves Staking My Claim – John Payne & Audra Harman-Payne

6–9 month bitches (1)
1. Shadee Hill Love For Life – Kathy Liles

9–12 month bitches (4)
1. Kaskadian's Pyrsrus Lexus – Michael F. Floyd
2. Pyrsrus Moonlight Traveler – Kristina & Roland Trinka
3. Euzkalzale Miyabi – Terry Denney-Combs
4. Euskaldun's Diamonds and Lace – Christine Palmer-Persen & Steve Axelrod

12–15 month bitches (2)
1. Rivergroves A Walk In The Clouds – Mark & Penny Wadsworth & Jean Boyd
2. Sunburst's Carefree – Pam & Jim Tobin & MaryAnn & Gregg Kenniger

Best in Futurity – Rivergroves A Walk In The Clouds

Best of Opposite – Rivergroves Smackwater Jack


PUPPY SWEEPSTAKES – Judge Dan Hodel

6–9 month dogs (5)
1. Pyrheavens Big Mac – Greg Rudesill
2. R Pyr The Main Event of Sho Mor – Arlene Wyscarver & Terrie Strom
3. R Pyr Euzkalzale Apache Sage! – Terry Denney-Combs & Terrie Strom
4. R Pyr Whats Up Doc! – Terri Strom & Terry Denney-Combs

9–12 month dogs (6)
1. Cuvee's Whine Garden First Crush – Moya Courtenay Lateer & Jeffrey Lateer
2. Euskaldun's Don Perignon – Christine Palmer-Persen & Steve Axelrod
3. Pyrsrus Dante's Ring Of Fire – Pat Sullivan, Steven Madison, Kristina & Roland Trinka
4. Pyrsrus Blew By You – Dottie & Jeff Johnson, Kristina & Roland Trinka

12–15 month dogs (6)
1. Charterelle's Easy Rider – Terrie Strom & Carol Beck
2. Sunburst's Tombstone – Gregg & MaryAnn Kenniger
3. Sunburst's Rio Rico – Susan Schafer
4. Mistry Odina Eragon of Carvahall – Kim Lasley, Joan Laguna, Krysta & Deanna Lasley

15+ month dogs (4)
1. Euzkalzale Apache Fire! – Terry Denny-Combs & Leo Nunez, Jr.
2. Rivergroves Staking My Claim – John Payne & Audra Harman-Payne
3. Mistry Odina Midnight Rider – Al & Janet Magnani & Kim Lasley
4. Star Mount Ventana Grin 'N Bear It – Anna Marie Rossi

6–9 month bitches (4)
1. Shadee Hill Love For Life – Kathy Liles
2. Star Mount Ventana Rikke – Anna Marie Rossi
3. Starmounts Glacier Ice – Pamela Butler
4. Starmounts Crystal Snowflakes – Pamela Butler

9–12 month bitches (8)
1. Alderbrooks Jessica – Patricia Bonnett
2. Kaskadian's Pyrsrus Lexus – Michael Floyd
3. Cuvees Estate Grown Claret – Moya Courtenay Lateer
4. Euzkalsale Miyabi – Terry Denney-Combs

12–15 month bitches (4)
1. Navarre 's Ophelia – Tom Maxon & Vic Ruiz
2. Sunburst's Carefree – Pam & Jim Tobin, MaryAnn & Gregg Kenniger
3. Mistry Odina Surfer Girl – Janet Magnani & Kim Lasley
4. Rivergroves A Walk In The Clouds – Mark & Penny Wadsworth & Jean Boyd

15+ month bitches (1)
1. R Pyr White Chocolate of Sho Mor – Arlene Wyscarver & Terrie Strom

Best In Sweepstakes – Euzkalzale Apache Fire!
Best of Opposite – Navare's Ophelia


VETERAN SWEEPSTAKES – Judge Dan Hodel

7–8 veteran dogs (2)
1. CH Impyrial's Love, American Style – Amy Kell-Green, F & C Mascuch, K. Justin & V. Coffman
2. CH Antares Grand Slam Mont Soleil – Dottie & Jeffrey Johnson

7–8 Veteran bitches (1)
1. CH. Sunburst Sabrina's Victory – Vic & Joan Stewart-Ruiz

9–10 Veteran bitches (1)
1. CH Euskaldun's Zango Haundi – Christine Palmer-Persen & Steve Axelrod

Best in Veteran Sweepstakes – CH. Impyrial's Love, American Style
Reserve Best – CH Sunburst Sabrina's Victory


OBEDIENCE – Judge William Iwamoto

1 Entry – no qualifiers


RALLY – Judge William Iwamoto

3 entries – no qualifiers


DRAFT DOG – Judges Jim Maxwell & Larry Bohlig

AM test – 4 entries – no qualifiers
PM test – 5 entries – no qualifiers